Înapoi la știri

Politehnica Iași pierde teren în Liga a II-a după etapa a XV-a

03 Dec 2025
2 minute min
Elena Dumitrescu

Politehnica Iași pierde teren în Liga a II-a după etapa a XV-a

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins Politehnica Iași cu scorul de 1-0 în etapa a XV-a a Ligii a II-a, ducând echipa ieșeană pe locul XI în clasament. Cu doar șase etape rămase până la finalul sezonului regulat, Poli se află la cinci puncte distanță de zona play-off și la șase de promovarea directă.

Rezultatele rundei au fost diverse, printre cele mai importante numărându-se victoria celor de la FC Bihor, care au învins Dinamo București cu 5-0, și succesul Stelei București împotriva Ceahlăului Piatra Neamț, scor 2-0. Ceahlăul a fost însă penalizată cu două puncte, ceea ce influențează clasamentul final.

Ultima etapă din acest an include deplasarea Politehnicii Iași la Șelimbăr, programată pe 13 decembrie, de la ora 11:00. Potrivit ziaruldeiasi.ro, următorul meci al Iașului va avea loc acasă, împotriva liderului Corvinul Hunedoara, duminică, de la ora 12:30.

În 2026, Politehnica va disputa ultimele patru partide din sezonul regulat împotriva echipelor din jumătatea inferioară a clasamentului: joi va întâlni Olimpia Satu Mare acasă, urmat de o deplasare la CSC Dumbrăvița, apoi un alt meci pe teren propriu cu AFC Câmpulung Muscel 2022, iar sezonul regulat se va încheia cu o deplasare la Steaua București.

Alte postari din Sport
Sport

Gheorghe Hagi se bucură de revenirea la naționala României

Selecționerul Gheorghe Hagi a transmis marți seară un mesaj pe Facebook, în care și-a exprimat satisfacția pentru întoarcerea sa pe banca tehnică a naționalei României, după 25 de ani. În aceeași zi, echipa națională a înregistrat un rezultat de egalitate, 1-1, în meciul amical disputat la Tbilisi împotriva echipei naționale a Georgiei, marcând astfel debutul său în această nouă etapă.

Sport

Hagi se declară mulțumit de jucătorii naționalei României după meciul cu Georgia

Selecționerul Gheorghe Hagi a exprimat marți seară satisfacție față de performanța jucătorilor României în meciul amical cu Georgia, desfășurat la Tbilisi. După finalul partidei, care s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, Hagi a adăugat că este fericit să se afle din nou la echipa națională, conform News.ro.

Sport

Ianis Hagi: Jucătorii României, mulțumiți de progresul realizat

Ianis Hagi, căpitanul echipei naționale de fotbal a României, a declarat că jucătorii sunt mulțumiți de modul în care au reușit să aplice în meciul cu Georgia ceea ce au învățat în săptămâna de pregătire. Potrivit News.ro, acesta a subliniat responsabilitatea deosebită pe care o simte când poartă banderola de căpitan.

Acasa Recente Radio Județe