Pacienții trebuie să aibă încredere în serviciile medicale publice, afirmă medicul Bogdan Timar
Medicul Bogdan Timar, vicepresedinte al Colegiului Medicilor Timiș și președinte al Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice, subliniază importanța ca pacienții care ajung în spitalele publice să fie convinși că vor primi cele mai bune îngrijiri medicale, indiferent de situația lor financiară. „Pacientul care ajunge într-un spital din sistemul public trebuie să aibă convingerea fermă că va primi cele mai bune îngrijiri medicale, indiferent de situația sa materială.