Înapoi la știri

Ministrul Sănătății anunță majorarea punctului în ambulatoriu de la 2026

24 Dec 2025
2 minute min
Andrei Miroslavescu

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, informează că, începând cu 1 ianuarie 2026, valoarea punctului în ambulatoriu va crește la 6,5 lei. Potrivit News.ro, Rogobete subliniază că ambulatoriul trebuie să susțină prevenția, diagnosticul precoce și continuitatea îngrijirii medicale, fiind o componentă esențială a sistemului de sănătate.

👉 Ambulatoriul ca structură fundamentală pentru prevenție și diagnostic

Ministrul Alexandru Rogobete a afirmat că ambulatoriul nu este o anexă a sistemului de sănătate, ci o structură fundamentală pentru prevenția și diagnosticul precoce. El consideră că doar prin sprijinirea reală a ambulatoriului se poate asigura continuitatea îngrijirilor medicale eficiente.

Potrivit declarațiilor sale, un sistem de sănătate eficient nu poate fi construit prin amânări, ci prin investiții și susținere punctuală a serviciilor ambulatorii, ceea ce reflectă și majorarea valorii punctului la 6,5 lei de la începutul anului viitor.

👉 Reducerea concediilor medicale fictive și efectele asupra finanțării sănătății

Alexandru Rogobete a explicat că măsurile implementate în vara acestui an pentru limitarea concediilor medicale fictive au generat economii lunare de circa 120 de milioane de lei. El a subliniat ferm: „nu sunt de acord să luăm de la gura bolnavilor pentru a plăti concedii inventate ale unora”.

Ministrul a adăugat că aceste corecturi au fost esențiale pentru posibilitatea de a respecta angajamentul de a investi mai mult în sănătatea populației, ceea ce a permis creșterea valorii punctului în ambulatoriu începând cu 2026.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Man hospitalized for weeks with tick-borne illness. What is Powassan virus? - USA Today

Hide Caption #videoDetailsToggle{color:var( --color-dove-gray,rgba(0,0,0,.6));cursor:pointer;display:inline-block;font-family:var(--sans-serif,sans-serif);font-size:var(--type-7);font-weight:var( --font-weight-bold,900);line-height:var(--spacer-twentyfour,24px);margin-bottom:-8px}#vdt_hide{margin-bottom:10px}.vdt-flex{display:none}.vdt-svg{fill:var( --color-dove-gray,rgba(0,0,0,.6));height:var(--spacer-twentyfour,24px);width:var(--spacer-twentyfour,24px)} (function() { let vdContainer, vdShow, vdHide, flagCaption = false, vdToggle = document.getElementById('videoDetailsToggle'), section = ga_data.route.sectionName || ga_data.route.ssts.split('/'), subsection = ga_data.route.ssts.split('/'); vdToggle.addEventListener('click', ()=> { // query dom only after user click if (!vdContainer) { vdContainer = document.getElementById('videoDetailsContainer'); vdShow = document.getElementById('vdt_show'), vdHide = document.getElementById('vdt_hide'); } vdContainer.hidden = !(vdContainer.hidden); // show/hide elements if (vdContainer.hidden) { vdShow.hidden = false; vdHide.hidden = true; } else { if (!flagCaption) { flagCaption = true; fireCaptionAnalytics() } vdShow.hidden = true; vdHide.hidden = false; } }); function fireCaptionAnalytics () { let analytics = document.getElementById("pageAnalytics"); try { if (analytics) { analytics.fireEvent(`${ga_data.route.basePageType}|${section}|${subsection}|streamline|expandCaption`); } else { if (window.newrelic) window.newrelic.noticeError('page analytics tag not found'); } } catch (e) { if (window.newrelic) window.newrelic.noticeError(e); } } }()); Tick bite ER visits in 2025 hit highest levels since 2017: CDCEmergency rooms nationwide have seen a rise in tick bite cases, according to new data from the Centers for Disease Control and Prevention.Straight Arrow NewsA New Hampshire man has been hospitalized for weeks after contracting a rare but serious tick-borne illness called Powassan virus, according to multiple local reports. After feeling worn down from a tick bite, the 66-year-old was admitted to Concord Hospital for about two weeks before being transferred to Massachusetts General Hospital for more intensive care, sources close to the patient told WMUR and the Concord Monitor.

Sanatate

Women sleep better than men – but experience the opposite - Karolinska Institutet

Women are more likely than men to report poor sleep, even though objective measurements show that their sleep is better in several respects, according to new research from Karolinska Institutet. “It’s a paradox, but we have found a possible explanation for why sleep quality is perceived so differently by men and women,” says Torbjörn Åkerstedt, professor emeritus at the Department of Clinical Neuroscience, Karolinska Institutet.

Acasa Recente Radio Județe